top of page

Na Sliač poputuje ďalšia materiálna pomocUž viac ako päť týždňov čelí Ukrajina agresívnej invázii zo strany Ruska, ktorým začala u našich východných susedov dosiaľ nekončiaca vojna. Slovensko sa od prvých dní prejavuje ako ústretová susediaca krajina, ochotná pomáhať najmä vojnovým utečencom.


Mesto Sliač poskytlo pomoc prvým utečencom už 28. februára, iba pár dní od začiatku vojnového konfliktu. Kúpele Sliač v tom čase vyčlenili svoje nevyužívané kapacity na pomoc najmä matkám s deťmi. Mestská športová hala doposiaľ prijala už 60 osôb, ktoré tu našli útočisko v podobe ubytovania, stravy a materiálneho zabezpečenia zo strany mesta, ako aj množstva dobrovoľníkov a darcov. Väčšina z nich bola po pár dňoch alokovaná do ďalších centier pomoci na celom Slovensku.

Dnes máme na Sliači 14 osôb, pre niekoľko z nich už máme nájdenú aj prácu. Ženy sa uplatnia ako chyžné v neďalekom hoteli, jeden pán robí vynikajúceho údržbára a ďalší je expert na 3D projekcie, veríme, že sa zamestná bez problémov,“ hovorí primátorka mesta Sliač Ing., Mgr. et Mgr. Ľubica Balgová. Ďalších utečencov v meste najbližšie prichýlia Kúpele Sliač, v ktorých od príchodu prvých rodín do dnes ubytovali už 150 osôb.

Naše kúpele disponujú kapacitami, ktoré nevyužívame a nijak nezasahujú do denného chodu kúpeľnej starostlivosti o našich hostí. Bolo pre nás prirodzené poskytnúť tieto priestory práve Ukrajincom a Ukrajinkám v núdzi,“ konštatuje riaditeľ kúpeľov Ing. Mgr. Martin Beňuch.


Od začiatku konfliktu sa mesto stretáva s ústretovou pomocou zo strany individuálnych darcov aj firiem. Stále je však potrebné žiadať o pomoc.

Momentálne sú najviac potrebné hygienické a čistiace potreby, ale aj potraviny. Ak sme na začiatku varili my, dnes prichádzame so surovinami a utečenci si varia sami. Sú tak vložení do práce, cítia sa byť užitoční a prichádzajú na iné myšlienky. Vieme sa do nich vcítiť aj napriek počiatočnej jazykovej bariére. Častokrát pomáhajú ruky, nohy, no rozumieme si najmä ľudsky,“ konštatuje Balgová.


Pomoc mestu vo forme materiálneho zabezpečenia poskytla aj spoločnosť GEVORKYAN, s.r.o. Mestu Sliač daruje práčku, sušičku a potrebné čistiace prostriedky. Zamestnanci spoločnosti sa tiež zapojili do pomoci prostredníctvom materiálnej zbierky.


Pomáhame nielen preto, že je to ľudsky prirodzené. Pozeráme sa na prichádzajúcich utečencov ako na nedobrovoľných vyhnancov zo svojej vlasti a potenciálne našich budúcich spoluobčanov. Chceme ich preto privítať čo najhumánnejším spôsobom. Sám som kedysi vstupoval do tejto krajiny ako utečenec a osobná skúsenosť ma motivuje pomáhať núdznym. Naša pomoc je preto veľmi konkrétna a veľmi adresná,“ popisuje dôvody aj osobnej motivácie Dipl. Ing. Artur Gevorkyan. Zároveň poukazuje na fakt, že jeho spoločnosť vo svojich radoch zamestnáva viac ako 40% cudzincov, mnoho z nich sú práve utečenci.

Prichádzajúcim utečencom je potrebné vytvoriť podmienky pre zaradenie sa do bežného života. Aj toho pracovného. Je to pre každého cudzinca vždy veľká výzva, stotožniť sa s mentalitou danej krajiny, naučiť sa reč a prispôsobiť sa podmienkam. Zvládnu to len tí, čo naozaj chcú, je však potrebné im vytvoriť tie správne podmienky,“ uvádza aj pohľad zamestnávateľa A. Gevorkyan.Mesto Sliač oceňuje najmä promptnú a adresnú pomoc zo strany spoločnosti. Dokáže takto zaistiť dôstojnejšie podmienky pobytu utečencov vo svojich zariadeniach.

Comments


bottom of page